Pierwsze na świecie egzaminy kończące szkołę średnią i umożliwiające rozpoczęcie studiów uniwersyteckich nosiły nazwę „Abiturientenexamen an die Universität”, co w dosłownym tłumaczeniu oznaczało „egzaminy abiturientów na uniwersytet”.

Przeprowadzono je w 1789 roku w 35 szkołach funkcjonujących na ziemiach pruskich. Wśród nich były dwie szkoły znajdujące się na ziemiach polskich: Szkoła Miejska w Malborku oraz Gimnazjum w Elblągu .

Łącznie w roku 1789 do egzaminów przystąpiło 182 abiturientów, z których 139 otrzymało świadectwo dojrzałości, a 43 świadectwo niedojrzałości (ok. 24% wszystkich osób, które przystąpiły do egzaminów).

Zarządzenia wprowadzające pierwsze na świecie egzaminy kończące szkołę średnią, które miały być przepustką na studia uniwersyteckie wydane zostały 25 grudnia 1788 roku. Miały one charakter bardzo ogólny, ale wraz z zarządzeniem Ober-Schul-Kollegium (oddział pruskiego Ministerstwa Oświaty odpowiedzialnego za szkoły średnie) wydało zalecenia związane z programem, który powinien być realizowany w szkołach. W zaleceniach znalazła się krótka, ale ważna uwaga, że szkoły powinny „pielęgnować lekcje matematyki”.

 

 

źródło: https://czasopismomatematyka.pl/

Jeden komentarz w “Świadectwo dojrzałości i niedojrzałości”

  1. Ciekawe. Patrząc na obecne wyniki matury, ok 30% absolwentów szkół średnich otrzymałoby świadectwo niedojrzałości 🙁

Komentowanie dozwolone dla zalogowanych użytkowników