Chwyć byka za rogi, czyli jak emocjonalnie poradzić sobie z poprawką

Koniec roku to dzień wyczekiwany przez uczniów i rodziców. Jedna data i cały zbiór emocji wśród uczniów i rodziców. Dla jednych chwila dumy i satysfakcji. Dla innych smutek i przerażenie.

Co zrobić jeżeli masz poprawkę w sierpniu z matematyki lub poprawkę z egzaminu maturalnego?

W poradzeniu sobie z taką sytuacją ważne są Twoje uczucia, myśli i działania.

Twoje uczucia

  1. Pozwól sobie na złość i smutek. To zupełnie normalne reakcje na niepewność.
  2. Obawy o przyszłość są zupełnie naturalne.
  3. Spodziewaj się huśtawki emocjonalnej: złości na nauczyciela, rozgoryczenia, poczucia krzywdy, zniechęcenia, czasem lekceważenia i minimalizowania problemu myślami „jakoś to będzie”.

Twoje myśli

  1. Zachowaj optymizm.  Unikaj katastroficznych wizji – staraj się nie używać słów takich jak „straszne”, „nigdy” czy „zawsze”.
  2. Staraj się postrzegać poprawkę w kategoriach wyzwania. Może na razie nie masz pomysłu na to, jak sobie poradzisz. Ale przyjmij, że masz umiejętności, które pomogą Ci zdać.
  3. Przypomnij sobie, że w czasie nauki w szkole wiele razy radziłeś sobie z problemami. Zastanów się, które z dotychczas strategii możesz zastosować w obecnej sytuacji.
  4. Zmień perspektywę. W najtrudniejszych sytuacjach uciekamy się do tego sami z siebie – mówimy „Straciliśmy wszystko w pożarze, ale przecież ocaleliśmy”. Ta strategia jest pomocna także w mniej dramatycznych okolicznościach 🙂 Taka zmiana perspektywy może stanowić znaczący krok naprzód i pomóc odzyskać nadzieję. Staraj się dostrzegać wszystko to, co dobre w Twoim życiu.

Twoje działania

  1. Postaw na bezpieczną rutynę. Taka strategia pozwoli Ci odzyskać poczucie kontroli, kiedy czujesz, że Twoje życie przewróciło się do góry nogami. Wstawaj, jedz posiłki i kładź się spać codziennie o tej samej porze. Staraj się aktywnie spędzać wolny czas. Stawiaj przed sobą niewielkie osiągalne cele – dzięki temu poczujesz się skuteczny i potrzebny.
  2. Opracuj plan przygotowania do poprawki. Kiedy emocje opadną, łatwiej będzie Ci rozważyć „na chłodno” różne strategie i możliwości uczenia się.
  3. Nie działaj samotnie. Porozmawiaj o swoim problemie z ludźmi, których darzysz szacunkiem i zaufaniem. Poradź się osób, które są (lub były) w podobnej sytuacji. Może będziesz mógł skorzystać z ich rad?

Pamiętaj, że radzenie sobie z kryzysem przypomina długą podróż – nie ma tu prostych „recept” dla wszystkich. Wybierz te wskazówki, które mogą stać się dla Ciebie drogowskazami, kierującymi do zdania poprawki.

Jeżeli chcesz skorzystać z mojej pomocy w przygotowaniach do poprawki [napisz]

Powodzenia!

 

Obserwuj nas na
https://matematykaindywidualnie.pl lub
https://www.facebook.com/NajlepszeKorepetycje