Ile razy siedziałeś przy biurku i próbowałeś skupić się na zadaniu, tylko po to, aby stwierdzić, że twój umysł błądzi? Pomimo swoich najlepszych intencji, po prostu nie możesz się skoncentrować.

Niezdolność do skoncentrowania się na zadaniu jest jedną z dolegliwości naszych czasów. Ma szczególnie negatywny wpływ na uczenie się i zrozumienie matematyki. 

Osoby posiadające zdolność koncentracji potrafią kierować swoją uwagę zgodnie z własną wolą. Posiadają zdolność do skupienia umysłu na jednym temacie, przedmiocie lub myśli, przy jednoczesnym wykluczeniu z umysłu każdej innej niepowiązanej myśl, pomysłu, uczucia czy doznania.

Obecnie szczególnie trudne jest sprostanie zadaniu wykluczenia czyli nie zwracania uwagi na każdą niepowiązaną myśl, ideę, uczucie lub doznanie. Nasza codzienność jest zdominowana przez stały napływ wiadomości z WhatsAppa, Facebooka, Massengera i tuzina innych aplikacji. Nieustannie poszukujemy informacji, które pomogą rozwiązać nasze codzienne problemy, wykonać naszą pracę lub zabić nudę.

Tak częste rozpraszanie uwagi wpływa na naszą produktywność. Skończenie zadania trwa dłużej. Nie słuchamy uważnie przez co nie wykorzystujemy efektywnie czasu spędzonego w szkole. Mamy problem z czytaniem ze zrozumieniem. Rozpraszanie uwagi wpływa też na pamięć. Zapominamy o różnych rzeczach, definiacjach matematycznych, algorytmach rozwiązań.

Czynniki wpływające na koncentrację

  1. Rozproszenie uwagi
    Żyjąc z komórką w ręku nasza świat jest pełen powiadomień, newsów, przypomnień, które nieustannie walczą o naszą uwagę. Niestety nasz mózg nie jest przystosowany do radzenia sobie z tak ogromną liczbą zakłóceń i nowych informacji.
  2. Niewystarczający sen
    Brak snu może prowadzić do wolniejszych procesów myślowych i zmniejszonej koncentracji. W rezultacie, zdolność do wykonywania zadań, zwłaszcza związanych z rozumowaniem, analizą i logiką może być poważnie osłabiona. Przewlekle zły sen dodatkowo wpływa na koncentrację i pamięć.
  3. Niewystarczająca aktywność fizyczna
    Czy zauważyłeś,  że po ćwiczeniach jesteś bardziej zrelaksowany i energiczny przez cały dzień? Kiedy nie masz wystarczającej aktywności fizycznej, twoje mięśnie mogą stać się napięte. Możesz odczuwać ucisk w szyi, ramionach, klatce piersiowej. Możesz czuć dyskomfort, który negatywnie wpływa na koncentrację.
  4. Nawyki żywieniowe
    To, co jemy, przyczynia się do tego, jak się czujemy. Jeśli nasze mózgi nie mają dostarczonych odpowiednich składników odżywczych, zaczynamy odczuwać objawy, takie jak utrata pamięci, zmęczenie, brak koncentracji.
  5. Środowisko
    Ważne dla koncentracji może być środowisko, w którym wykonujesz zadanie. Problemem może być zbyt duży hałas, ale też gdy jest zbyt cicho wiele osób ma trudności z koncentracją. Znaczenie ma również rodzaj hałasu; anonimowy szum kawiarni może pomóc w skupieniu, podczas gdy rozmowa dwóch siedzących obok osób może uniemożliwić skupienie uwagi. Ulubiona piosenka może cię rozpraszać, podczas gdy utwór instrumentalny może pomóc . Zbyt jasne lub słabe oświetlenie może mieć wpływ na wzrok. Pokój, który jest zbyt gorący lub zbyt zimny może powodować dyskomfort.

Wszystkie te elementy mogą wpływać na koncentrację. Na szczęście możemy je zmieniać i dostosowywać do swoich potrzeb i predyspozycji.

Możliwe inne czynniki mające wpływ na koncentrację

Poznawcze
Przyczyną słabej koncentracji, częstego zapominania, gubienia różnych może być upośledzenie poznawcze. Do zaburzeń funkcji poznawczych zalicza się problemy z pamięcią i uwagą oraz nieprawidłowe wrażenia związane z narządami zmysłów czy patologie dotyczące procesów myślowych. W takiej sytuacji należy skonsultować się z lekarzem.

Psychologiczne
Kiedy jesteś przygnębiony trudno jest się skupić. Podobnie, gdy dochodzisz do siebie po utracie bliskiej osoby podczas żałoby lub doświadczasz lęku, możesz mieć trudności z skupieniem się na jednym zadaniu.

Medyczny
Niektóre leki, choroby, takie jak cukrzyca lub zaburzenia równowagi hormonalnej może mieć wpływ na naszą koncentrację.

Obserwuj nas na
https://matematykaindywidualnie.pl lub
https://www.facebook.com/NajlepszeKorepetycje