Jeśli przygotowujesz się do matury z matematyki i chcesz wiedzieć, na co zwrócić uwagę. Oto kilka wskazówek.

Dzień przed egzaminem

Dobra kolacja
Zbilansowany posiłek pomoże Ci zachować energię i skupienie podczas egzaminu. Zjedz kolację bogatą w złożone węglowodany. Węglowodany są nie tylko paliwem dla mięśni, ale są również paliwem dla mózgu.

Śmiech
Zadbaj o dobry nastrój np. obejrzyj komedię, poczytaj książkę, jeżeli możesz spotkaj się ze znajomymi. Śmiech uspokoi cię, zmniejszy stres, pomoże zasnąć.

Zbierz swoje pomoce
Wieczorem przygotuj wszystko, czego potrzebujesz na egzamin: długopisy z czarnym wkładem, dowód osobisty, linijka, maseczka.

Dobrze się wyśpij.
Idź spać wcześniej tak aby mieć od siedmiu do dziewięciu godzin snu. Obudzić się co najmniej 2 godziny przed egzaminem, żebyś mógł spokojnie przygotować się do wyjścia i na czas dotrzeć do szkoły.

W dniu egzaminu

Śniadanie
Zjedz zdrowe śniadanie. Wpłynie to dobrze na koncentrację, nastrój i pamięć. Nie wprowadzaj nowych produktów, żeby nie narazić się na sensacje żołądkowe. Unikniesz też dekoncentrującego i rozpraszającego w cichej sali egzaminacyjnej „burczenia w brzuchu”.

Ubranie 
Ubierz się się tak wygodnie, jak to możliwe. Zadbaj o ubiór „na cebulkę”, aby nie było ci za zimno lub za gorąco.

Myśl pozytywnie
Nawet jeśli nie czujesz się gotowy, negatywna rozmowa z samym sobą, taka jak „Jeśli mi się nie uda, moje życie zostanie zrujnowane” nie pomoże. Zamiast tego spróbuj wyobrazić sobie, że nareszcie jesteś już na egzaminie i poczuj się pewnie.

Podczas egzaminu

Przeczytaj uważnie pytania
Upewnij się, o co pytają cię w zadaniu, jakie masz dane, co dzięki nim możesz obliczyć, czy musisz obliczać, a może wystarczy odpowiednio zinterpretować dane na rysunku, powołać się własność lub twierdzenie. Autorzy testów mogą zamieścić wśród odpowiedzi, takie które zawierają błędy najczęściej popełniane przez uczniów. Bądź uważny, nie daj się złapać. Nie zrób też błędu rachunkowego.

Proste pytania pierwsze
Wielu uczniów otwiera arkusz i rozwiązuje zadania od początku do końca. W mojej opinii jest to zły sposób. Dlaczego?  Bo nieracjonalnie wykorzystujesz swoją energię na pytania, na które nie znasz odpowiedzi „od razu”. Twoja pewność siebie może być wtedy zachwiana, a wraz z upływającym czasem będzie narastało poczucie frustracji i paniki.

Na początku przejrzyj arkusz, zacznij od zadań, które wydają ci się łatwe, następnie wróć do zadań, w których nie masz gotowego rozwiązania, ale nie są ci całkowicie obce i potrzebujesz więcej czasu na ich przemyślenie. W zadaniach, które wydają ci się bardzo trudne zastanów się co możesz/potrafisz policzyć i wtedy krok po kroku odkrywaj kolejne elementy rozwiązania.

Zarządzaj swoim czasem
Przed rozpoczęciem egzaminu ustal podstawowy plan, ile czasu możesz poświęcić na rozwiązywanie zadania. Np. na maturze podstawowej masz 170 minut na rozwiązanie 35 zadań (28 zamkniętych i 7 otwartych), przeniesienie odpowiedzi na kartę odpowiedzi i sprawdzenie czy wszystko zrobiłeś i zapisałeś. Oznacza to, że masz ok. 4 minuty na zadanie. Nie oznacza, to, że nie możesz zadania robić dłużej. Rozważ tylko czy możesz poświęcić mu 10 minut w sytuacji, kiedy masz  jeszcze nierozwiązanych 20 innych zadań. Niestety nie ma idealnej strategii i w zależności od ucznia, jego sprawności rachunkowej, wiedzy i praktyki w rozwiązywaniu zadań każdy powinien ustalić sobie własny plan.

Zwiększ swoje szanse na dodatkowe punkty
Pamiętaj, że nie tracisz punktów za złe odpowiedzi. Nawet jeżeli Twoja odpowiedź to tylko przypuszczenie, to spróbuj zastosować technikę ograniczenia możliwości, czyli najpierw wyeliminuj złe odpowiedzi. Czytając zadanie skreśl odpowiedzi, które na pewno są nieprawidłowe. W ten sposób, nawet jeśli nadal nie jesteś pewien poprawnej odpowiedzi, zwiększyłeś prawdopodobieństwo, że odgadniesz poprawnie.

Po teście!
Po teście poświęć trochę czasu na relaks i odpoczynek. Nie rozpamiętuj tego co zrobiłeś, czego nie zrobiłeś, jak to zrobiłeś i co powinieneś napisać. Nie można zmienić decyzji podjętych podczas egzaminu, więc zaakceptuj je. Dalszą część dnia poświęć na odpoczynek i bądź zadowolony, że doszedłeś do tego etapu swojej edukacji. Przed Tobą jeszcze wiele nowych wyzwań i możliwości rozwoju osobistego, edukacyjnego i zawodowego.

POWODZENIA 🙂