Jak uczyć się matematyki?

Matematyka jest przedmiotem, którego każdy musi uczyć się w szkole. Niektórzy go uwielbiają, ale jeśli jesteśmy uczciwi, to większość ludzi nie lubi matematyki [dlaczego tak jest możesz przeczytać tutaj]

Problemem wielu uczniów jest to, że nie wiedzą, jak uczyć się matematyki. Często spędzają nad nim wiele godzin, ale nie przynosi to oczekiwanego rezultatu, a wręcz przeciwnie bezradność, zniechęcenie i niechęć do przedmiotu wzrasta.  Jak sobie z tym poradzić?

7 wskazówek jak rozwiązywać problemy z matematyki

 1. Ćwicz, ćwicz i jeszcze więcej ćwicz
  Nie da się właściwie uczyć matematyki, tylko czytając i słuchając. Musisz zakasać rękawy i rozwiązywać problemy. Im więcej ćwiczysz tym lepiej. Pamiętaj jednak, że rozwiązywanie to nie to samo co wielogodzinne siedzenie nad zeszytem lub książką i czytanie rozwiązań. Matematyka nie polega na czytaniu stron … chodzi o budowanie koncepcji w umyśle. Więc nie myśl „czytam dziś 2 strony”, zamiast tego pomyśl „Rozumiem teraz jak rozwiązywać równania podane w postaci iloczynowej”.
 2. Sprawdzaj błędy
  Jeśli popełniłeś jakieś błędy, powinieneś przejrzeć je i zrozumieć, gdzie Twoje umiejętności rozwiązywania problemów cię zawiodły. Zrozumienie, w jaki sposób podszedłeś do problemu i gdzie popełniłeś błąd, jest świetnym sposobem na uniknięcie tych samych błędów w przyszłości. Potrzebujesz pomocy ? Rozmawiaj z kolegami, zadawaj pytania nauczycielowi, bądź aktywny na korepetycjach.
 3. Opanuj kluczowe pojęcia.
  Nie ucz się na pamięć. Jest to nieproduktywne. Skoncentruj się na zrozumieniu sposobu postępowania. Zadawaj sobie pytania „Dlaczego wykonuję to działanie”, „Czy mogę zrobić to inaczej?”, „Co zyskam poprzez dane obliczenia?” Pomoże ci to zrozumieć, w jaki sposób powinieneś podejść do takich problemów w przyszłości.
  Pamiętaj, że matematyka jest przedmiotem sekwencyjnym i nie rozwiążesz złożonego problemu bez dobrego zrozumienia podstaw.
 4. Zrozum swoje wątpliwości.
  Czasami możesz utknąć na pewnym etapie zadania i bez zrozumienia próbujesz przejść do następnego elementu jego rozwiązania. Powinieneś tego unikać i zamiast tego poświęcić czas na zrozumienie dlaczego tego nie potrafisz zrobić, z jakiego powodu o tym zapomniałeś itp.Pamiętaj : matematyka wymaga czasu i cierpliwości do opanowania. Dobrze jest uczyć się z kimś, z kim możesz bez skrępowania konsultować swoje pomysły, wątpliwości i pytania.
 5. Stwórz środowisko, które nie będzie rozpraszało Twojej uwagi
  Matematyka jest przedmiotem, który wymaga koncentracji. Ważne jest, żeby miejsce, w którym się uczysz wolne było od czynników destrukcyjnych dla Twojej uwagi. Wyłącz komputer, powiadomienia w komórce itd.Naucz się zapisywać matematykę w sposób uporządkowany.
 6. Utwórz słownik matematyczny.
  Matematyka ma specyficzną terminologię z dużą ilością słownictwa . Sugeruję tworzenie notatek lub fiszek z wszystkimi pojęciami, terminami i definicjami, które musisz znać. Powinieneś dołączyć ich znaczenie, a nawet kilka przykładowych odpowiedzi, abyś mógł się z nimi zapoznać w każdej chwili i podsumować.
 7. Stosuj matematykę do problemów z codziennego życia.
  W miarę możliwości podczas uczenia się matematyki staraj się stosować rzeczywiste problemy. Matematyka może być czasami bardzo abstrakcyjna, więc poszukiwanie praktycznego zastosowania może pomóc zmienić Twoją perspektywę i lepiej przyswoić nowe treści.

I pamiętaj, uwierz w siebie! Nie jest prawdą, że nie można nauczyć się matematyki. Być może potrzebujesz tylko dobrego trenera

Obserwuj nas na
https://matematykaindywidualnie.pl lub
https://www.facebook.com/NajlepszeKorepetycje