Czy kiedykolwiek pomyślałeś kiedyś o swoim umyśle jako o mięśniu, który należy ćwiczyć?
Czyż nie jest tak, że siła, wytrzymałość i moc naszych fizycznych mięśni i naszych „mięśnie uwagi” maleją z powodu nieaktywności?
Obecnie wielu z nas szuka nowych „sekretów”, jak budować zarówno ciało, jak i umysł – skrótów i triców, dotychczas nieodkrytych. W moim przekonaniu prawda jest jednak taka, że wzmocnienie naszych fizycznych i mentalnych mięśni sprowadza się do prostego i staroświeckiego przepisu, że uzyskanie siły w każdym z tych obszarów polega ostatecznie na prawidłowym jedzeniu, zapewnieniu wystarczającego snu i zaangażowaniu w wymagające codzienne ćwiczenia.
Przejdźmy zatem do mentalnej siłowni i popracujmy nad Twoją koncentracją:
- Stopniowo zwiększaj siłę Twojej uwagi.
Jeśli zdecydujesz, że chcesz uzyskać fizyczną formę, ale zaczynasz od zera, najgorszą rzeczą, jaką możesz zrobić, to rzucić się na ekstremalny program treningowy – złapiesz kontuzję, będziesz zniechęcony i przestaniesz ćwiczyć.
Zacznij więc od łatwego celu i idź dalej. Ustaw zegarek na 5 minut i skup się całkowicie na pracy / czytaniu. Następnie weź 2-minutową przerwę przed kolejnymi 5 minutami. Każdego dnia dodawaj kolejne 5 minut do czasu pracy w koncentracji, a także dodatkowe 2 minuty do czasu przerwy. W ciągu 9 dni powinieneś być w stanie pracować przez 45 minut, zanim pozwolisz sobie na 18-minutową przerwę. Gdy poczujesz się komfortowo z tym ustawieniem, możesz trochę wydłużyć sesje skupienia, jednocześnie skracając czas przerwy. - Zrób listę rzeczy do zrobienia.
Współczesny świat mediów bombarduje nas informacjami. Zwykle chcemy spojrzeć na coś z chwilą, gdy dotarło do naszego umysłu. „Sprawdzam jaka będzie jutro pogoda?” „Przeglądam co nowego na Facebooku?” itd. W związku z tym odchodzimy od tego, nad czym pracujemy. Inne pytania lub myśli pojawiają się w naszym umyśle. Problem polega na tym, że gdy rozproszy się uwagę, powrót do pierwotnego zadania zajmuje średnio 25 (!) minut .
Powinieneś zatem dołożyć starań, aby pozostać przy zadaniu. Gdy chcesz coś sprawdzić, ponieważ otrzymałeś powiadomienie lub pojawiła się myśl w twojej głowie, po prostu zapisz to na kartce i wróć do tego po zakończeniu sesji koncentracyjnej/wykonaniu zadania. - Buduj swoją siłę woli.
Dobra koncentracja i siła woli są ze sobą powiązane. Nasza siła woli pozwala nam celowo ignorować rozpraszające bodźce, pozwala pozostać skupionym na wykonywanym zadaniu. Buduj swoją samoświadomość, samokontrolę i dyscyplinę w realizacji zaplanowanego harmonogramu zadań. - Ćwicz koncentrację w codziennych czynnościach.
Możesz ćwiczyć swoją koncentrację podczas jedzenia, koncentrując się na jego smakach i spokojnym przeżuwaniu. Możesz ćwiczyć podczas pakowania plecaka do szkoły, koncentrując się na każdej lekcji i potrzebnych na niej przedmiotach.
Włączenie takich krótkich sesji koncentracji przez cały dzień, wzmocni i rozszerzy twoją uwagę i siłę skupienia na jednym zadaniu.Jeżeli natomiast pracując nad zadaniem czujesz, że twój umysł namawia cię, żeby zrobić coś innego, powiedz do siebie: ” Bądź tu teraz „i zmobilizuj swoją świadomość do odrzucenia destrukcyjnych myśli, prawidłowego oddechu i powrotu do pracy. - W zdrowym ciele zdrowy duch.
Nie tylko możesz porównywać ćwiczenia umysłowe z ćwiczeniem swojego ciała. Faktycznie aktywność fizyczna przynosi korzyści naszej aktywności umysłowej. Ćwiczenia fizyczne przede wszystkim pomagają mózgowi ignorować zewnętrzne zakłócenia. Zaryzykowałabym nawet stwierdzenie, że siła woli potrzebna do systematycznego uprawiania sportu i czasem pokonania bólu podczas treningu wzmacnia tę samą siłę woli, której używamy aby zignorować uczucie rozproszenia, aby utrzymać skupienie na wykonaniu zadania. - Czytaj.
Wraz z rozwojem tabletów, czytników elektronicznych i smartfonów niektóre badania wskazują, że ogólne odczytanie treści elektronicznych wzrosło prawie o 40%. To dobrze, prawda? Można by tak pomyśleć, z wyjątkiem tego, że badania prowadzone przez firmę Chartbeart zajmującą się analizą witryn, pokazują że tylko 5% czytelników, którzy rozpoczynają artykuł online, faktycznie go kończy. Co więcej, 38% czytelników nie daje rady z kilkoma pierwszymi akapitami.
Z raportu Biblioteki Narodowej wynika, że w roku 2017 tylko 38% Polaków przeczytało przynajmniej jedną książkę w roku.Jeśli nie czytasz książek, długich artykułów i ograniczasz się do sms lub krótkich postów w mediach społecznościowych możesz mieć trudności z czytaniem i rozumieniem np. zadań z matematyki, pism urzędowych, instrukcji itp.Zacznij zmianę od dzisiaj. Wybierz na dzisiejszy wieczór książkę. Przeczytaj stronę. Po przeczytaniu opowiedz sobie czego się dowiedziałeś. Każdego kolejnego wieczora wracaj do ksiązki zwiększając ilość przeczytanego tekstu. - Ćwicz uważne słuchanie.
Koncentruj się nie tylko na intelektualnych wysiłkach. Słuchanie to niezbędna umiejętność interpersonalna. Nie tylko buduje więź, bliskość i zaufanie. Wysiłek, aby skupić całą swoją energię na kimś innym, wzmacnia ogólną koncentrację. Następnym razem, gdy rozmawiasz ze swoim znajomym, przyjacielem, dzieckiem odłóż telefon i skup się tylko na rozmowie uważnie słuchając.