Niezależnie od tego, czy chodzi o poprawę ocen, czy też poprawę umiejętności uczenia się, rodzicom trudno jest dokonać wyboru w bogatej ofercie studentów, nauczycieli czy też osób, które dobrze radziły sobie w szkole z matematyką i teraz proponują korepetycje młodszym kolegom.

Jak wiemy każde dziecko uczy się inaczej. To, co działa bardzo dobrze dla jednego dziecka, może nie być dobre dla drugiego. Dlatego ważne jest, aby poszukać korepetytora i programu korepetycji, który najlepiej odpowiada Twojemu dziecku.

Czego powinieneś szukać w programie korepetycji i jak znaleźć takiego korepetytora, który zaspokoi potrzeby Twojego dziecka?

We wszystkich usługach korepetycyjnych należy szukać pewnych rzeczy, w tym:

  1. Kwalifikacje
    Oceniając dostępne opcje, poszukaj korepetytorów z odpowiednimi kwalifikacjami (jakie kierunki studiów ukończyli, w jaki sposób aktualizują swoją wiedzę, czy jest to wiedza tylko z zakresu przedmiotu czy też pedagogiczna, jakie mają kwalifikacje metodyczne itd)
  2. Doświadczenie
    Poszukaj korepetycji z osobami, które mają doświadczenie w nauczaniu. Zwróć uwagę czy jest to doświadczenie zdobywane tylko na zajęciach prywatnych czy też  w szkole. Zapytaj o doświadczenie w zakresie pracy z uczniami wymagającymi większej indywidualizacji (deficyty koncentracji, ADHD, dysleksja/dyskalkulia itp).
  3. Udane osiągnięcia
    Zobacz, jaką historię nauczania ma osoba oferująca korepetycje. Przejrzyj opinie poprzednich uczniów i rodziców i dowiedz się, jakie wyniki osiągnęli ci uczniowie.
  4. Oferta 
    Dowiedz się, jakie obszary tematyczne są oferowane. Czy korepetycje są tylko dla podstawowych poziomów? Czy też dla różnych poziomów  zaawansowania, różnych etapów szkolnych.
  5. Podejście do korepetycji
    Dowiedz się o podejściu do uczenia się, stosowanym przez korepetytora. Poszukaj programów, które kładą nacisk na aktywne metody uczenia się. Zapytaj czym zajęcia różnią się od lekcji w szkole?

Jak znaleźć najlepszy program korepetycji dla swojego dziecka?

Przed zapisaniem dziecka:

  1. Poznaj potrzeby swojego dziecka
    Zrozum, jakie są potrzeby Twojego dziecka. Z czym sobie nie radzi. Czy są to umiejętnościami, takie jak: sporządzanie notatek, organizacja czasu nauki,  przygotowanie do testu? Czy też  problemy typu: niezrozumienie zagadnień na lekcji, brak motywacji do nauki, pogłębiające się zaległości i frustracja? Znajomość obszarów, które twoje dziecko musi poprawić, pomoże ci wybrać korepetytora, który będzie mógł efektywnie pomóc.
  2. Poznaj cele swojego dziecka
    Wyznacz jasne cele, które Twoje dziecko chciałoby osiągnąć. Może to być: poprawa oceny z klasówki, przerobienie trudnego dla niego zagadnienia, powtórzenie przed egzaminem, budowanie lepszych umiejętności organizacyjnych. Mając na uwadze określone cele, łatwiej będzie ocenić, czy wybrany przez ciebie korepetytor oferuje to, czego Twoje dziecko potrzebuje do osiągnięcia tych celów.
  3. Zrozum, jak Twoje dziecko uczy się najlepiej
    Niektórzy uczniowie preferują praktyczne uczenie się, podczas gdy inni najlepiej radzą sobie z wizualnymi pomocami do nauki. Poszukaj korepetycji uwzględniających styl uczenia się Twojego dziecka. Niezależnie od tego, jak Twoje dziecko się uczy, poszukaj programów, które obejmują aktywne lekcje.
  4. Rozważ wszelkie specjalne potrzeby edukacyjne Twojego dziecka
    Pomyśl o specjalnych potrzebach edukacyjnych twojego dziecka, w tym o ADHD, dysleksji lub dyskalkulii. W takich przypadkach korepetycje to coś więcej niż uczenie materiału – pomagają także dziecku pokonać inne wyzwania związane z nauką.
  5. Zastanów się, jak zajęcia będą pasować do harmonogramu twojego dziecka
    Podczas szukania korepetycji, ważne jest, aby wziąć pod uwagę, czy będą pasowały do rozkładu zajęć twojego dziecka. Poszukaj programu, który jest wystarczająco elastyczny, aby umożliwić Ci stworzenie harmonogramu zajęć, który będzie wygodny dla Ciebie i Twojego dziecka.
  6. Porozmawiaj z korepetytorem
    Porozmawiaj z korepetytorem, aby zadać pytania. Skorzystaj z okazji, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak uczy, jakie zajęcia oferuje i jak wygląda typowa lekcja. Dzięki temu dowiesz się, czy dany program korepetycji jest odpowiedni dla Twojego dziecka.
  7. Śledź postępy dziecka
    Nawet po zapisaniu dziecka na korepetycje śledź jego postępy i zachowanie. Czy dogaduje się z korepetytorem? Czy następuje progres, jakiego oczekiwałeś? Rozmawiaj z korepetytorem o swoich obawach, oczekiwaniach, obserwacjach.